Antik çağlardan bu yana hep göz önünde olmuş ve değerini hiç kaybetmemiş bölgelerden biri olan Didim, doğal güzellikleriyle de ünlüdür.
Beldenin en önemli eserlerinden biri, antik dönemden günümüze ulaşmış olan Apollon Tapınağı’dır. Kutsal bir bölge olan Didyma’da bulunan bu tapınak, bir kehanet merkezidir ve oldukça büyüleyicidir.
Didim’deki bir başka antik kent, Milet’tir. M.Ö. 2 binde kurulmuş ve sonrasında İyon Birliği’nin en önemli liman şehirlerinden biri olmuştur. Faustina Hamamı, tören caddesi, Athena Tapınağı stadium ve Zeus Olympios Temenosu gibi pek çok eser görülebilir.
Ayrıca Milet Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sonucu elde edilen bulgular ve eserler Milet Müzesi’nde sergilenmektedir. Burayı da ziyaret ederek, tarihe daha geniş kapsamlı bakma şansı bulabilirsiniz.
Beldeye oldukça yakın bir diğer antik kent ise Priene’dir. M.Ö.7. yüzyıla dayanan tarihi ve Demeter, Athena, Zeus, Mısır tapınakları ile Büyük İskender’in evi ve Bizans kilisesi gibi daha pek çok yapı görülebilir.
Masmavi Ege Denizi’nin kıyısında yaşayan bir bölge olan Didim, mavi bayraklı plajlarıyla da görülmeye değer yerlerden biri. Sarının en yoğun tonlarının bulunduğu Altınkum ve Akbük plajları, sizleri denizin ve güneşin tadını çıkarmaya davet ediyor.Pek çok koyun da bulunduğu Didim’de, doğal güzellikler tüm cömertliğiyle sizleri karşılıyor. Bafa Gölü, etkileyici manzaraları, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı çehresi ile aynı zamanda birçok kuş türünün yaşam alanıdır.
Balıkçılığın ön planda olduğu Didim’de, tadına doyulmaz Ege lezzetlerini sofralarınıza taşımadan dönmeyin. Zeytinyağının ve deniz ürünlerinin en taze çeşitlerini bulabileceğiniz merkezlerden biri de burasıdır.
Ilıman iklimiyle kış aylarında da su sporlarına olanak veren Didim, özellikle dalış ve doğa sporlarına olanak bulabilirsiniz.